Паровозик бібліотечних зірочок

_

_

Історія бібліотеки

Домівка книг і храм науки
         Центральна дитяча біблітека була заснована в 1946 році. Саме з 1946 – 1950 рр. почала формувати свою діяльність, обсяг роботи бібліотеки та її книжковий фонд постійно зростав,у 1950 році нараховував 4130 примірників книг.
В той період завідувачкою працювала Зінаїда Сябро, бібліотека знаходилась по вул.Заводській, 5.
З липня 1954 року завідувачкою дитячою бібліотекою була призначена Ірина Юріївна Стойка,яка працювала до 1967 року. Вона зарекомендувала себе як здібний, авторитетний працівник. Кожен маленький читач був наділений увагою, активно почали впроваджуватись масові форми роботи. Збільшились основні показники роботи. На кінець 1967 року книжковий фонд становив 15175 примірників книг.
Від Ірини Юріївни відповідальність за роботу бібліотеки та книжковий фонд прийняла у 1967 році Марія Михайлівна Куклишин. В 70 – ї роки фонд значно збільшився і нараховував 28130 різногалузевої літератури. Бібліотека для дітей дала позитивний вплив на духовне збагачення дітей.
З 1973 - 1979 рр. заступником директора по роботі з читачами – дітьми була призначена Кутіщева Тетяна Володимирівна.
На початок 80 –х років книжковий фонд нараховував 30286 примірників книг. (Багато маленьких читачів під керівництвом Тетяни Володимирівни відкрили для себе світ дитячої літератури.)
З 1979 – 1984 рр. на посаді заступника працювала Марковська Марія Іванівна.Бібліотека до 1990 знаходилась в окремому приміщенні по вул. Богдана Хмельницького,6.
(Марія Іванівна - грамотний працівник, активний пропагандист книги,нагороджена грамотами відділу культури. Користувалась любовю і повагою у дітей, вчителів, колег.)
З 1984 – 1991 рр. очолювала бібліотеку для дітей Глуханич Ганна Миколаївна.
За цей період книжковий фонд постійно зростав, оформлялись книжкові виставки та тематичні полички, з читачами - дітьми проводились різні просвітницькі заходи.
З 1990 по 2000 роки бібліотека знаходилась в адмінбудинку по вул. Шевченка, 27.
Очолювала дитячу бібліотеку та відповідала за роботу з користувачами – дітьми по району з 1991 - 1999 рр. - Едер Надія Василівна.
За цей період книжковий фонд постійно зростав, оформлялись книжкові виставки та тематичні полички, з читачами - дітьми проводились різні просвітницькі заходи.
З 1990 по 2000 роки бібліотека знаходилась в адмінбудинку по вул. Шевченка, 27.
(Вимогливий керівник, своїми знаннями та досвідом щиро ділилася з молодими колегами, багато зробила для покращення рівня обслуговування юних читачів.)
З 1999 року на посаду заступника директора з питань обслуговування дітей призначена Мар’яна Юріївна Ганусин. (Народилася в 1973 році в с.К. Пастіль Великоберезнянського району. В 1991 році закінчила Ужгородське училище культури. З 1991 року працювала бібліотекарем дитячої бібліотеки, з 1995 року – завідувачкою відділом обслуговування ЦРБ. Справжній фахівець, творча людина, яка безмежно любить дітей і книгу).
З грудня 2002 року бібліотеку переведено в приміщення районного Будинку культури за адресою вул. Шевченка, 4.Структурними підрозділами є абонемент та читальний зал. Щорічно дитяча бібліотека обслуговує понад 1300 читачів, яким видається більше 17 000 примірників документів. Бібліотечний фонд на 01.01.2021 року нараховує  11768 примірників  книг з різних галузей знань.
На сьогодні центральна дитяча бібліотека є головною установою з питань бібліотечного обслуговування дітей та підлітків,керівником дитячого читання, центром методичної допомоги сільським бібліотекам з питань обслуговування дітей. На базі бібліотеки функціонує Школа професійної майстерності «Молодий професіонал бібліотеки», де надаються консультації, щоб поглибити знання працівникам бібліотек та розвивати професійні навички, що, у свою чергу, зумовлюватиме підвищення якості обслуговування користувачів.
Для завідувачок бібліотек працівниками дитячої бібліотеки розроблено орієнтовний рекомендаційний покажчик «Абетка сімейного життя» та «Поради батькам щодо виховання інтересу до читання у дітей», «Рекомендації батькам».
Центральна дитяча бібліотека – це єдине місце, де діти можуть отримати все необхідне для інтелектуального, духовного, патріотичного, національного і творчого розвитку. Саме в дитячій бібліотеці дитині допоможуть сформувати і задовільнити свій читацький попит, дізнатися багато цікавого і корисного, прилучитися до широкого потоку інформації. Якщо читання гарних книг глибоко увійшло до духовного світу дитини, то воно стане справжньою основою для самовиховання.



У бібліотеці застосовуються такі форми масового інформування як виставки нових надходжень , проведення бібліографічних оглядів,Днів інформації. Щоквартально проводиться День інформації «Увага! Радимо прочитати!»
Протягом останніх трьох років працівники бібліотеки займаються видавничою діяльністю,рекламою бібліотеки та її послуг : 
Ø «Періодичні видання –провідник у світі інформації»;
Ø «Бібліотеки і виховання правової культури у дітей»;
Ø «Книжкова виставка – обовязкова форма роботи бібліотеки»;
Ø «ДБА – вірний помічник у виборі книг»;
Ø «Читацькі обєднання в бібліотеці: що цікаво дітям?»
Ø «Крокуємо здоровими у майбутнє»;
Ø «Письменники Великоберезнянщини».
На допомогу вивченню шкільних предметів працівниками бібліотеки було проведено Дні інформації «Глибинь науки – творча і жива», «Земля дана нам на віки».
Для юних читачів розроблено тематику бібліотечно-бібліографічних бесід, які допоможуть їм розібратись у морі книг, а також створено «Куточок читача», де розміщено пам’ятки : «Як працювати з довідковою літературою», «Як вибрати книгу для читання», «Як читати газету», «Як написати реферат». У забезпеченні інформаційних потреб учнів, велике значення займають рекомендаційні списки літератури. Вони допомагають знайти потрібну книгу з того чи іншого питання :«Дивосвіт рідного слова», «Веселка українського фольклору», «Юному історику»,«Юним майстрам», «Дивовижне царство казок», «На допомогу вивченню шкільних предметів».

Проте найсерйознішою проблемою, яка заважає якомога повно задовільнити запити різних вікових категорій, залишається недостатня кількість документів. Щоб максимально задовольнити всесторонні потреби юних читачів у бібліотеці створено «Банк цікавої інформації»:
* «Дитинство – щоденне відкриття світу»;
* «Екологічне виховання юних читачів»;
* «Казкарі – володарі дитячих душ»;
* «У спадок нащадкам – доблесть і відвага»;
* «Здоровя дитини – багатство нації»;
* «Правовий орієнтир»

Просвітницька робота бібліотеки – це складова системи роботи, метод масового керівництва читанням. Бібліотекарі прагнуть, розвиваючи пізнавальні інтереси читачів, виховувати особистість гармонійно - розвинену, високоерудовану,висококультурну. Крім індивідуальної роботи, в бібліотеці все більше поширюються масові форми роботи: літературні вечори, години спілкування,літературно-мистецькі подорожі, вечори пам’яті, уроки-реквієми, які сприяють поглибленню знань і умінь, задоволенню творчих інтересів, розвитку здібностей, інтелекту дітей.
Хочеться відмітити просвітницькі заходи до Дня матері, Дня перемоги, Дня Незалежності України, Дня захисту дітей, які кожного року проводяться в бібліотеці для дітей.


Вперше у творчому звіті колективів художньої самодіяльності району прийняли участь юні користувачі дитячої бібліотеки. Вони відкрили концертну програму літературно – музичною композицією «Великий вінок для України». Діти власноруч зробили великий вінок та віночки, мовою поезії розказали про народні символи України: калину, тополю, вербу, барвінок, вишню, рушник, лелеку.



Традиційним у роботі бібліотеки став Всеукраїнський конкурс дитячого читання "Найкращий читач", який проводиться з 2005 року. Головним досягненням першого конкурсу - перше місце Петрунь Нелі на обласному рівні.
            Учасники бібліотеки для дітей на районному рівні займають завжди високі місця.
Крім того, що журі вибирає кращого читача року, оцінюється і професійна майстерність завідуючих бібліотек, які представляють переможців місцевого рівня.







       Бібліотека працює в дуже важких умовах, цілий рік в бібліотеці холодно, книги покриваються пліснявою, з якою героїчно бореться колектив з двох працівників.
І самим захоплюючим конкурсом для юних користувачів є свято-конкурс «Розкажу Миколаю, про що я читаю». Активні читачі бібліотеки чудово декламують вірші, пишуть листівки до Святого Миколая, розповідають про свої бажання.
У березні щорічно проводиться Тиждень дитячої книги. Це свято прилучає дітей до невичерпних джерел знань, стає осередком широкого і радісного спілкування, а бібліотека – справжнім храмом книги, в якому кожний читач відчуває себе бажаним гостем. Юні читачі взяли участь у святі книги «Нам книга навчатись і жити допомагає», брейн-рингу «Наша книжечка дитяча - вірна подруга дітей».
Оформлені та постійно діють багатоаспектні книжкові виставки і тематичні полички, які охоплюють усі напрями виховання молодого покоління:
v «Мова – найцінніший скарб народу»;
v «Україна – від давнини до сьогодення»;
v «Дорогами війни – дорогами безсмертя»;
v «Країна бібліографії»;
v «Закарпатські письменники – дітям»;
v «Твій літературний континент»…
У популяризації основ ББЗ використовуються найрізноманітніші форми роботи:бібліотечні уроки, консультації, бесіди, заняття, вікторини з метою розширення знань про книгу, вміння самостійного пошуку і вибору:
v «Бібліотечно – бібліографічні засоби пошуку літератури»;
v «Хто багато читає, той багато знає»;
v «Дитячі газети і журнали»;
v «Довідкова література: енциклопедії, словники, довідники»;
v «Чи уважний ти читач?»;
v «Читаємо без шкоди для здоровя».

Хочеться, щоб наші спільні старання, сили, праця, направлені на виховання у дітей інтересу до читання,бережливе ставлення до книг, дали добрі результати, а книга стала для дітей справжнім другом, учителем, порадником.

2 коментарі:

  1. Молодцы библиотекари!
    Горжусь!Лазаренко Светлана Одесса Библиотека 42

    ВідповістиВидалити
  2. Гарно дякуємо! Стараємось, щоб діти більше часу проводили з книгою!

    ВідповістиВидалити